ROZSTRZYGNIĘCIE I OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MALARSKO – LITERACKIEGO „MOJE KRAJOBRAZY”

 

Dnia 16 marca 2016 roku odbyła się u nas uroczystość wręczenia nagród laureatom  I Ogólnopolskiego Konkursu Malarsko – Literackiego „Moje krajobrazy”.

Została ona poprzedzona występem uczniów z grupy teatralnej, którzy odegrali spektakl – według własnego scenariusza – „Droga do sławy”. Miał on swoje przesłanie:  ukazał, że solidna praca i wiara w siebie – to podstawa sukcesu. W roli głównej (Plastusia/ Plastykona) wystąpił Mateusz Dawidziuk z klasy II ti. Jego Muzą była Sonia Warchoł z klasy II gr. Na uwagę zasługują postacie artystów, którzy spotkali się na scenie,  niezależnie od czasów, w których żyli: Leonardo da Vinci (Urszula Gruszewska), Vincent van Gogh (Filip Kurzawa), Salvator Dali (Klaudia Mordarska), Pablo Picasso (Maja Pućko). Agata Dzietko i Ola Jeżerys zagrały siebie, a w roli pani od malarstwa wystąpiła Justyna Małyszko. Główny bohater, Plastuś, uczeń, który postanowił przyłożyć się do pracy,  miał kłopot z obroną  przed pokusami (Dyskoteka z Zenkiem Martyniukiem – Maria Szerszeń, Palenie – Gabriel Łupiński, Sen – Małgorzata Lipiec, Randka  – Ola Jeżerys). W roli przechodniów w parku, pogrążonych początkowo w nastroju przygnębienia,  potem – pełnych euforii, mogliśmy zobaczyć: Matkę z dzieckiem (Monikę Sikorską z Mają Pućko), roztargnionego biznesmena – Dominika  Stefańczuka, zakochaną parę (Darię Kraśko i Gabriela Łupińskiego). W surrealistycznej scenie ze zwierzątkami, które pojawiły się w parku, gdy Plastuś zaczął oglądać świat przez „różowe okulary”, wystąpiły: Paulina Proch, Weronika Formejster, Maja Pućko i Majka Sakowicz. Monika Korzeniecka I Julita Pańkowska reprezentowały surrealistyczny świat natury, która zmienia swoje nastroje wraz z nastrojem Plastusia.  Upływający czas pracy, włożonej   w  rozwój  talentu,  demonstrowała w postaci kalendarza Zuzanna Awramik. Wśród zwiedzających galerię z pracami Plastykona – znanego artysty wyróżnia się dyrektorka galerii, która proponuje mu samochód i laptopa (Monika Formejster) oraz szejk, który gotów jest oddać własną żonę (Paulinę Proch), byle Plastykona zatrudnić u siebie. W roli dziennikarki, która postanowiła opisać sukces Plastykona, wystąpiła Urszula Gruszewska. Spektakl kończy się piosenką Dody (w wykonaniu Julity Pańkowskiej), w rytm której tańczą wszyscy aktorzy. Oprawą muzyczną przedstawienia zajmował się Dominik Stefańczuk, a na gitarze grał Filip Kurzawa. Pogodny wydźwięk spektaklu wzmocnił radość  przybyłych na uroczystość gości.

Protokół  Jury Konkursu Malarskiego odczytała pani Małgorzata Niedzielko, zwracając uwagę na bardzo dużą ilość prac (135) i trudną pracę Jury, związaną z wyłonieniem zwycięzców.  W imieniu Jury Konkursu Literackiego zabrała głos Pani Profesor Elżbieta Dąbrowicz, dr hab. z Uniwersytetu w Białymstoku, która zwróciła uwagę na różnorodny charakter prac literackich (54) i ciekawe podejście uczniów do tematu. Nagrody laureatom wręczył Pan Dyrektor Wojciech Sokólski (lista laureatów została ogłoszona wcześniej na stronie internetowej szkoły), składając im gratulacje i życząc sukcesów w przyszłości.

Laureaci Konkursu Literackiego odczytali fragmenty nagrodzonych i wyróżnionych prac, wywołując  zaciekawienie i wzruszenie  słuchaczy.

Nauczyciele – opiekunowie laureatów, jak też i Jurorzy Konkursu otrzymali dyplomy z podziękowaniem za włożoną pracę.

Wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy prac laureatów. Wielu gości było zadziwionych niekonwencjonalnym ujęciem tematu i wysokim poziomem abstrakcji.

Uczcie duchowej towarzyszył poczęstunek przygotowany przez kuchnię szkolną. Nie zabrakło tradycyjnej u nas babki ziemniaczanej, która zadowoliła podniebienie najwybredniejszych ze smakoszy.