PODSUMOWANIE TYGODNIA PROFILAKTYKI I PROMOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

W dniach 24-28. 04. 2017 r. w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu odbył się Tydzień  Profilaktyki. Wszystkie działania profilaktyczne prowadzone w szkole w trakcie jego trwania  miały za zadanie ochronę młodzieży przed różnego rodzaju zagrożeniami. Naszym nadrzędnym celem jest wspieranie uczniów naszej szkoły w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia. Oprócz profilaktyki uniwersalnej, czyli takiej, która dotyczy wszystkich uczniów, udało się również zrealizować podstawowy cel wychowawczy szkoły, jakim jest kształtowanie  postaw prozdrowotnych.

Realizowane działania miały za zadanie pokazać młodzieży alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, a także promować zdrowy styl życia.

W poniedziałek zaczęliśmy od warsztatów tańców międzynarodowych i zajęć  relaksacyjno- wizualizacyjnych. We wtorek gościliśmy dietetyka- Panią mgr Magdalena Cienkus- Zaremba, która przypomniała podstawowe zasady zdrowego odżywiania oraz zwróciła uwagę jak istotne dla zdrowia i utrzymania prawidłowej wagi jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Wieczorem młodzież uczestniczyła w degustacji domowych/ekologicznych soków i miała okazję porównać i przeanalizować etykiety składu sklepowych wyrobów. Kolejnym punktem zajęć  był konkurs na wiosenną sałatkę. Nagrodzona potrawa Kamili Aluszyk i Darii Łapińskiej weszła w trwały jadłospis internatu. W środę odbyły się  zajęcia z przedstawicielem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku- Panią Teresą Poznańską na temat „Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej”. Później odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu z nagrodami. Dzień uwieńczyły spotkania z mł. asp. Karolem Januszko przedstawicielem Posterunku Policji w Supraślu, których głównym celem było kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne czyny. Młodzież mogła, uświadomić sobie, jakie ma prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie uczniowie powinni przyjmować postawy, gdy ktoś namawia ich do czynu, który zakazany jest przez prawo. W czwartek odbył się Bieg po zdrowie” i akcja „ Pij wodę- woda to życie”. Koniec tygodnia profilaktyki podsumował pokaz filmu „Wybieram” nakręcony specjalnie z tej okazji przez Filipa Kurzawa,  Klaudię Mordarską i Kingę Pałczyńską.

W ciągu całego tygodnia odbywał się witaminowy poczęstunek dla każdego oraz nauczyciele na lekcjach wychowawczych i przedmiotowych prowadzonych w formie warsztatów poruszali tematy związane ze współczesnymi zagrożeniami na jakie narażona jest młodzież.