FESTIWAL ŻUBROFFKA W SUPRAŚLU

12. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 6 do 10 grudnia 2017 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

W 2017 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 125 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których – jak zawsze – wstęp jest bezpłatny.

Od lat Festiwal gości w zaprzyjaźnionych instytucjach i placówkach kultury, w galeriach, liceach, na uczelniach, klubie i w szkole językowej. W tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w aż 11 podlaskich miejscowościach!

Pokazy w Supraślu

 

6 grudnia 2017 (środa), wstęp wolny

godz. 11:00 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej

Balteus Animatio (110’), wiek: 16+

 

Zainspirowani absurdalnym pomysłem białostockich radnych, dotyczącym przystąpienia stolicy Podlasia do konfederacji miast nadmorskich, postanowiliśmy sprawdzić, jak Bałtyk inspiruje twórców animacji w krajach nad nim położonych. Tak powstał program Balteus Animatio, prezentujący filmy z dziewięciu krajów nadbałtyckich. Mamy nadzieję, że białostoczanie przeniosą się dzięki nam o ponad 300 km, jakie dzielą ich od morza i na czas seansu poczują w sercach morską bryzę…

 

Kurator: Piotr Kardas

 

Program:

Ödland – Østersøen, Vincent Pianina & Lorenzo Papace, France 2012, 3’12”

Ø, Mai Ulrikka Sydendal, Denmark 2014, 15’10”

The Smoked Sprat Baking in the Sun, Mati Kütt, Estonia 1992, 22’16”

The Anchor, Tommi Juutilainen, Finland 2007, 8’

Jurate and Kastytis, Nijole Valadkeviciute, Lithuania 1989, 10’10”

Wings and Oars, Vladimir Leschiov, Latvia 2009, 6’

7 More Minutes, Izabela Plucińska, Germany 2008, 7’30”

Ziegenort, Tomasz Papakul, Poland 2013, 19’

Long bridge of desired direction, Ivan Maximov, Russia 2013, 8’50”

The People And The Whale, Peter Larsson, Sweden 2008, 5’47”

Dea Marina, Åsa Sjöström, Sweden 1996, 5’14”

 

8 grudnia 2017 (piątek) , wstęp wolny

godz. 13:45 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej

Masterclass Interference Festival – Video Komunikacja (60’), wiek: 16+

 

Interference Festival to międzynarodowy Festiwal Form Komunikacji Wizualnej, którego misją jest popularyzacja sztuk wizualnych oraz ich interdyscyplinarnych połączeń z muzyką, technologiami informacyjnymi, sztuką i nauką. Festiwal stanowi unikatową platformę dialogu i promocji artystów, producentów i partnerów biznesowych, działających w branży rozrywkowej. Odbywa się w Gdańsku i skupia się na międzynarodowym przeglądzie krótkich form wizualnych i konkursie Wolność Formy, który ma na celu wyłonienie najlepszych twórców kategorii Found Footage, Wideoklip, Kreatywna Forma Reklamowa i Eksperymentalna Krótka Forma Wizualna. Na festiwalu odbywają się także warsztaty, zajęciach Masterclass ze znanymi twórcami oraz koncerty muzyki elektronicznej oraz VJ Battle.

 

Gość i prowadzący masterclass: Maciej Szupica, dyrektor artystyczny festiwalu oraz absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu.

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Współorganizator: Liceum Plastyczne w Supraślu

Więcej:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka