Słowem malowane

Kącik „Słowem Malowane” jest miejscem umożliwiającym publikację swobodnych wypowiedzi uczniowskich na temat sztuki rozumianej w szerokim tego słowa znaczeniu. Zamieszczane tutaj teksty mają różnorodną formę literacką i odmienne spojrzenie na twórczość. Stanowią swoistą mozaikę, której podłożem jest odmienne środowisko, miejsce kształcenia, a także wiek. Autorami są nie tylko Uczniowie naszej szkoły, ale też młodzież z innych liceów plastycznych, liceum ogólnokształcącego, gimnazjum, a nawet szkoły podstawowej. I te wypowiedzi można polecić w szczególny sposób. Zapewne niejedna osoba zachwyci się dojrzałością opinii i sądów, które wyszły spod pióra młodego, 10- czy 11-letniego człowieka, odpowiadającego w sposób niezwykle szczery na pytania: Co rozumiem mówiąc ,,sztuka”? Co to jest ,,sztuka”? Po co jest ,,sztuka”?

Przytoczony zestaw osobistych poglądów dzieci może zaintrygować do odpowiedzi na pytanie: jak się zmienia nasze spojrzenie na sztukę wraz z dojrzewaniem i wzrastaniem? A może wypowiedzi tych najmłodszych mają wartość uniwersalną i pozostają dla nas aktualne pomimo upływu lat i doświadczeń w dziedzinie sztuki? Odpowiedź zostawiam każdemu z Was i liczę, że podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami.

Zamieszczone poniżej refleksje posiadają oryginalną, pozbawioną interwencji dorosłego formę językową:

Mówiąc ,,sztuka” myślę o rzeźbie, inni myślą o malarstwie, muzyce, literaturze. I wszyscy mają rację. Sztuka to piękno i artyzm. Sztuka daje radość, nadzieję, wiedzę, wspaniałe przeżycia. Sztuka jest bardzo potrzebna. Tworzą ją artyści. Dzięki sztuce świat jest piękny.

Sztuka, to widziany przez autora świat. Czasem kwadratowy, trójkątny, a nawet okrągły. Według mnie sztuka abstrakcyjna to bezsensowne bazgroły.

Sztuka to coś, co twórcy czują, dlatego to coś malują. Moim zdaniem to, co malują, to są ich uczucia.

Dla mnie sztuka kojarzy się z czymś pięknym i wyjątkowym. Sztuka kojarzy mi się z teatrem, z obrazami i rzeźbami. Nie zawsze rozumiem sztukę. W sztuce jest to piękne, że każdy odbiera ją inaczej.

Ludzie potrzebują sztuki aby się zrelaksować i odprężyć. Niektórzy też malują aby zarabiać. Inni ludzie traktują to jako hobby. Ja maluję jak się stresuję lub jak jestem zdenerwowana.

Sztuka to rodzaj dziedziny, w której biorą udział artyści, a nawet zwykli ludzie, którzy mają w sobie pęd do tworzenia. W starożytności to słowo oznaczało umiejętność, czyli tyle co rzemiosło. Sztuka jest potrzebna ludziom, aby mogli w czyś wyrazić siebie, to co czują, jakie mają poglądy, czy co ich gnębi. Mówiąc o sztuce myślimy o obrazach, rzeźbach, grafikach, ilustracjach, plastyce itp. To wszystko jest częścią człowieka, bo to człowiek tworzy sztukę. W każdym dziele artysta stara się przekazać fragment swej duszy. Moim zdaniem sztuka to najróżniejsza twórczość artystyczna, czyli to, co stworzy artysta.

Sztuka to pasja do tworzenia różnych arcydzieł.

Sztuka to jedno z zainteresowań człowieka. Rzecz – sztuka to to, co jest ładne. Ktoś dużo na to poświęcił (dużo pracował). Sztuka to coś pięknego.

Sztuka jest dla człowieka rzeczą bardzo osobliwą. Ludzie w ten oto sposób wyrażają uczucia oraz utrwalają ważne chwile. Może też przedstawiać myśli i miejsca. Sztuką jest również zwykła książka. Opowiada o wydarzeniach, myślach, albo uczuciach. Niektóre z nich są prowadzone w formie pamiętnika lub prawdziwej historii. Podsumowując, sztuka jest częścią człowieka.

Sztuka jest dla mnie pasją, sposobem na uspokojenie się. Dzięki sztuce mogę przelać swoje myśli na papier, w obrazie. Sztuka jest by ludzie wyrażali siebie, odkrywali swoje pasje i zapominali o wszystkim wokół. Wielu ludzi nazywamy artystami, czyli kimś z talentem.

Sztuka jest to obraz namalowany przez artystę.

Sztuka to wyrażenie swoich uczuć przez malowanie lub tworzenie. To też dzieło w które człowiek włożył swoje starania. Sztukę odgrywa się również w teatrze, gdzie emocje pokazane są na scenie. Niektórym może się ona podobać, a niektórym  nie.

Sztuka to twórczość ludzi. Wyobrażają sobie co chcą, na przykład, namalować. Mogą też przerysowywać, na przykład, zachód słońca.

Sztuka to coś co łączy ludzi. Jest  potrzebna do rozwijania pasji, a niektórym do życia.

Moim zdaniem sztuka to hobby, które ma człowiek. Sztuką można się chwalić i cieszyć.

Sztuka to przepiękne dzieła artystyczne, których sens każdy człowiek rozumie inaczej. Wszyscy mamy różne odczucia i emocje, dlatego może nam się coś podobać lub nie. Dziełami sztuki mogą być obrazy, rzeźby, malowidła, mozaiki itp. Sztuka może nas uczyć, relaksować, bo sztuka to też muzyka, teatr, taniec, czy książka.

Według mnie, sztuka to na przykład piękny obraz lub rzeźba. Musi ona być starannie i dokładnie zrobiona. Myślę, że sztuką nie jest maźnięcie pędzlem po kartce. Sztuka jest po prostu piękną rzeczą. Nie zgadzam się po prostu z opinią, że sztuką jest to, co ,,artysta wypluje”.

Sztuka potrzebna jest dla wielu osób. Przez sztukę ludzie wyrażają swoje emocje. Każdy może ją inaczej odbierać. Jedno dzieło ludzie rozumieją na wiele sposobów. Jest bardzo dużo rodzajów w sztuce, np. gra na instrumencie, śpiew piosenek, rzeźbienie, wyszywanie… Każdy może odnaleźć coś dla siebie, co go wzrusza i sprawia mu przyjemność.

Sztuka to miłość do tworzenia danej rzeczy i jej oceniania.

Zespół Szkół Sportowych w Supraślu

Klasa 4 a

Opiekun: p. Barbara Moniuszko

Chciałabym zachęcić czytających nas gości – osoby młode, jak też dorosłych, nauczycieli i uczniów – do opublikowania własnych przemyśleń dotyczących sztuki. Teksty (nawet anonimowe) można wysyłać na adres: marzanna_polkowska@interia.pl

Marzanna Polkowska